Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Rydzewie

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Edukacji Narodowej

Utworzono dnia 18.10.2023

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej przypadły w naszej szkole na dzień 13 października 2023 roku.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: burmistrz Rajgrodu Ireneusz Gliniecki, skarbnik Joanna Andruk, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Magdalena Gryczan, przewodnicząca Komisji Oświaty Ewa Cebelińska, nauczyciele – emeryci: Halina Malinowska i Zdzisław Miałkowski (poprzedni dyrektorzy w SP w Rydzewie), Maria Milewska, Cecylia Mroziewska, przedstawiciele Rady Rodziców: przewodnicząca Katarzyna Zyskowska, zastępca Aleksandra Święszkowska, Anna Budlewska, Karolina Karwowska oraz przedstawiciel firmy” Allianz”” p. Grzegorz Świderski.

Część artystyczną poprzedziło wykonanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki oraz okazjonalne teksty poświęcone nauczycielom i wychowawcom. Dzieci z przedszkola również wystąpiły w programie artystycznym, wykonały piosenkę „Jesienna wyliczanka”. Za włożony wysiłek i udany występ, słuchacze podziękowali uczniom gromkimi brawami.

Pani dyrektor Agnieszka Klimaszewska wygłosiła przemówienie, w którym nawiązała do historii Dnia Edukacji Narodowej: 14 października przypada 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i grupy postępowych myślicieli okresu oświecenia: Hugona Kołłątaja, Stanisława Konarskiego, Józefa Wybickiego. Było to pierwsze w Europie i na świecie ministerstwo oświaty, które stworzyło nowoczesną strukturę organizacyjną szkolnictwa. Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, by przygotowało nowoczesne podręczniki. Niektóre z nich były używane nawet po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Uczyli się z nich najwięksi polscy poeci, pisarze od Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego po Bolesława Prusa czy Henryka Sienkiewicza. Zamawiano je u wybitnych polskich uczonych oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Wówczas również opracowano podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i stworzono pierwsze szkoły kształcące pedagogów.”

Następnie zwróciła uwagę na rolę szeroko pojętej oświaty w obecnej rzeczywistości: Również dzisiaj, edukacja jest wspólnym dobrem, wartością, a proces kształcenia i wychowania, zadaniem trudnym i wymagającym. Świat wokół nas zmienia się niezwykle szybko. To, co jest aktualne dzisiaj, w niedługim czasie ulega dezaktualizacji. Czego dzisiaj potrzebują uczniowie? Czy tylko wiedzy? Myślę, że obecnie niezmiernie ważną rolą nauczyciela jest okazywanie wsparcia młodym ludziom, rozwijanie ich pasji i talentów, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Potrzeba do tego ogromu cierpliwości, wyrozumiałości i pedagogicznego taktu. To dom, szkoła i najbliższe środowisko kształtują człowieka. Słynny cytat Jana Zamojskiego: Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” jest ponadczasowy. Edukacja i właściwe wychowanie przyszłych pokoleń będą świadczyć o sile i wartości narodu. Zmienia się tryb ludzkiej pracy, jej cele, ale nie zmieniają się podstawowe prawdy rządzące człowiekiem. Te zasady to: wartości etyczne – prawda, dobro, społeczne – rodzina, drugi człowiek, emocjonalne – miłość, sympatia, estetyczne – piękno … i inne: życie, zdrowie, wolność, bezpieczeństwo… 

Jeszcze jedna ważna myśl: Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych” mówił jeden z najznamienitszych filozofów – Konfucjusz. Wychowanie młodego człowieka to trudne zadanie. Wymaga czasu, cierpliwości, mądrości, szacunku i wielu, wielu przymiotów duszy oraz intelektu. Tylko wówczas to osiągniemy, gdy będzie właściwa relacja między: dzieckiem – rodzicem – nauczycielem- uczniem. Dobry świat, to dobrzy ludzie, nie ma innej prawdy.”

W końcowej części przemówienia podziękowała wszystkim nauczycielom, tym, którzy uczą teraz oraz podejmowali tę misję wcześniej: Dziękuję Wam za serce, które wkładacie w wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży tej szkoły. Dziękuję za to, że uczniowie są tu bezpieczni, a ciepła atmosfera sprzyja poczuciu otwartości, współpracy i pomocy. Życzę zdrowia, zadowolenia, pogody ducha i jak najmniej trosk w życiu prywatnym i zawodowym.”

Następnie słowa podziękowania złożył p. Ireneusz Gliniecki burmistrz Rajgrodu, który podkreślił również, że bycie nauczycielem to misja, wielka odpowiedzialność , a poziom edukacji świadczy o sile narodu i społeczeństwa. Wyraził też nadzieję, że wkrótce ulegnie poprawie status społeczny zawodu nauczyciela. Pan burmistrz poinformował też, że w Urzędzie Miasta w Rajgrodzie na ostatniej sesji podjęto działania, aby budynek Szkoły Podstawowej w Rydzewie poddać pełnej termomodernizacji.

Wiceprzewodnicząca RM w Rajgrodzie p. Magdalena Gryczan wyraziła podziękowania gronu nauczycielskiemu za trudną i odpowiedzialną pracę oraz również nawiązała do historii, co wyraziła w słowach: Nie zawsze uczniowie mieli dostęp do książek, pełnej edukacji, odpowiednich warunków nauki. Pomimo tych trudności potrafili zdobywać wiedzę i umiejętności na światowym poziomie, o czym świadczą sylwetki wielkich Polaków”.

Pani Gryczan przekazała życzenia od przewodniczącego Rady Miasta w Rajgrodzie p. Marka Bućko.

Pani Katarzyna Zyskowska, przewodnicząca Rady Rodziców, złożyła podziękowania wszystkim nauczycielom, życząc zdrowia, cierpliwości i zadowolenia z wykonywanej pracy. Od Rady Rodziców przekazano na ręce pani dyrektor wspaniały tort, który wszystkim wybornie smakował.

Następnie p. dyrektor Agnieszka Klimaszewska wręczyła nagrody dyrektora nauczycielom i obsłudze szkoły.

Z kolei p. burmistrz Rajgrodu Ireneusz Gliniecki przekazał nagrody burmistrza p. Agnieszce Klimaszewskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie za wkład i zaangażowanie w kierowaniu szkołą oraz p. Annie Arciszewskiej – dyrektor Biblioteki Publicznej w Rajgrodzie i jednocześnie nauczycielce SP w Rydzewie za wdrażanie projektów służących rozwojowi edukacji i czytelnictwa.

Na zakończenie uroczystości dyrektor SP w Rydzewie podziękowała wszystkim uczniom, przybyłym rodzicom, Radzie Rodziców, p. Małgorzacie Markowskiej – Grądzkiej i p. Bożenie Kuczyńskiej za przygotowanie części artystycznej. Również panie z oddziału przedszkolnego, Monika Łukowska i Monika Ostaszewska, otrzymały podziękowanie od p. dyrektor za przygotowanie dzieci do występu.

Pani dyrektor Agnieszka Klimaszewska, inicjatorka konkursu „Szkoła naszych marzeń”, przekazała szczególne podziękowania druhowi Kacprowi Bućko za wykonanie przypinek ze zwycięską pracą plastyczną z tego konkursu.

Pan Grzegorz Świderski ufundował grawerowane długopisy, za które wyrażamy podziękowanie.

Po zakończonej uroczystości odbyły się zajęcia z wychowawcami, a zaproszeni goście wraz z częścią kadry nauczycielskiej zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowany został przez panie z Rady Rodziców. Dziękujemy. 

Bożena Kuczyńska 

Dzień Edukacji Narodowej

Utworzono dnia 18.10.2023, 19:50

Nasza Placówka

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 27

W poprzednim tygodniu: 79

W tym miesiącu: 77

W poprzednim miesiącu: 606

Wszystkich: 32664

Plan Lekcji

Dla uczniów

Jadłospis kuchni przy Domu Kultury w Rajgrodzie

 

Lista alergenów:

1-ziarna zbóż zawierające gluten, tzn. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, jak również produkty przygotowane na ich bazie;2-skorupiaki i produkty pochodne;3-jaja i produkty pochodne;4-ryby i produkty pochodne;5-orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne;6-soja i produkty pochodne;7-mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą); 8-orzechy, tj. migdały,orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia, a także produkty pochodne; 9-seler i produkty pochodne; 10-gorczyca i produkty pochodne, 11-nasiona sezamu i produkty pochodne; 12-dwutlenek siarki i siarczyny; 13-łubin i produkty pochodne; 14-mięczaki i produkty pochodne